Informujemy, iż nasz sklep internetowy wykorzystuje technologię plików cookies a jednocześnie nie zbiera w sposób automatyczny żadnych informacji, z wyjątkiem informacji zawartych w tych plikach (tzw. „ciasteczkach”).

Witamina B12 - wybieram dobry suplement

Witamina B12 - wybieram dobry suplement
wrzesień 22, 2020 3 Komentarzy

Witamina B12 - wybieram dobry suplement

Powszechnie obecnie wiadomo, że u osób z polimorfizmem (mutacją) genu MTHFR suplementacja kwasem foliowym nie tylko nie przynosi pożądanego efektu (między innymi: normalizacja poziomu homocysteiny) ale również może być szkodliwa, ze względu na akumulowanie się nieprzetworzonego kwasu foliowego w krwi. Gen MTHFR koduje enzymy biorący udział w przetwarzaniu kwasu foliowego do aktywnego folianu ((5-metyltetrahydrofolian). Z tego powodu dobór odpowiedniego suplementu o osób z takim problemem jest niezwykle istotny - suplement musi zawierać aktywny folian, nie kwas foliowy. Fakt ten jest obecnie na szczęście coraz powszechniej uwzględniany w suplementacji i rośnie nasza świadomość na temat tego, jak duże szkody może poczynić niedobór folianów oraz jak ważny dla zdrowia jest polimorfizm genu MTHFR.

Wiadomo też, że oprócz niedoboru folianu, przyczyną zbyt wysokiego poziomu homocysteiny może być niedobór witaminy B6 i B12.

Od niedawna wiadomo, ze również witamina B2 odgrywa ważną rolę w utrzymywaniu prawidłowego poziomu homocysteiny i generalnie w całym organizmie, ze względu na wpływ na metabolizm pozostałych witamin z grupy B.
Więcej pisałam na ten temat w artykule: Homocysteina a witamina B2
Ze względu na wzajemne zależności pomiędzy witaminami B z reguły przy suplementacji właściwym wyborem jest kompleksowy preparat zawierający wszystkie witaminy B, koniecznie w aktywnych formach. 

Niewiele jednak mówi się o tym, że forma witaminy B12 (kobalaminy) również ma znaczenie.


O ile w metabolizmie kwasu foliowego kluczowy jest jeden enzym, o tyle w metabolizmie witaminy kobalaminy bierze udział wiele enzymów. Defekt któregoś z nich jest potencjalną przyczyną upośledzenia metabolizmu kobalaminy. I z tego powodu, podobnie, jak w przypadku kwasu foliowego/folianu forma witaminy B12 jaką aplikujemy sobie w postaci suplementu jest niezwykle ważna.

Mimo, że obecnie można bez problemu wykonać badanie stwierdzające mutację genu MTHFR, zawsze, również wtedy gdy wynik tego badania jest negatywny, a w szczególności jeśli go nie wykonaliśmy bezpieczniej jest suplementować się aktywnym folianem. W przypadku mutacji genów kodujących enzymy biorące udział w metabolizmie kobalaminy zdiagnozowanie takiego problemu jest o wiele trudniejsze. Dlatego tym bardziej w przypadku tej witaminy bezpieczniej jest zażywać suplementy zawierające aktywną formę witaminy B12 - metylokobalaminę.

W suplementach najczęściej znajdziemy inną formę tej witaminy - cyjanokobalaminę.


Cyjanokobalamina nie występuje w naturze ani w roślinach, ani w organizmach zwierzęcych. Zawiera cząsteczkę cyjanku. Ilość cyjanku przyjmowana w suplementach z tą formą witaminy B12 jest stosunkowo niewielka, niegroźna dla organizmu, pod warunkiem, że zostanie z niego usunięta dzięki systemom detoksykacji między innymi z udziałem glutationu.
Z kolei metylokobalamina jest formą występującą naturalnie, doskonale przyswajaną przez komórki układu nerwowego i inne komórki w naszym organizmie. Lepiej się wchłania w układzie pokarmowym i dłużej utrzymuje w komórkach. Z tego powodu suplementacja metylokobalaminą jest nie tylko wskazana u osób z zaburzeniami metabolizmu witaminy B12, ale również właśnie taka forma tej witaminy jest wskazana w ogóle przy jej suplementacji. 
Z preparaty z aktywną witaminą B12 (metylokobalaminą) i innymi aktywnymi witaminami B znajdziecie w naszym sklepie online: Super B-Complex , Multiwitamina i Minerały oraz produkty z serii MindCare

Po co nam jeszcze witamina B12?

Witamina B12 bierze udział w syntezie hemoglobiny, DNA i hormonów, a także w metabolizmie tłuszczy i białek. Jej niedobór powoduje uczucie zmęczenia, utratę apetytu, zaparcia i anemię. Niskie, choć jeszcze w tzw. normie, poziomu witaminy B12 mogą skutkować zaburzeniami ze strony układu nerwowego takimi, jak drętwienie dłoni i stóp, problemy z równowagą, podenerwowanie, problemy z pamięcią, a jeśli są długotrwałe to również depresję i demencję.

Czy wystarczy witamina B12 z żywności?

Witamina B12 w naturalnej postaci występuje w rybach, mięsie i nabiale, nie występuje w roślinach. Z tego powodu osoby nie spożywające produktów zwierzęcych są narażone na niedobór witaminy B12 i powinny uzupełniać ją w postaci suplementu.
Aby witamina B12 z żywności została wchłonięta w naszym układzie pokarmowym do krwiobiegu musi najpierw zostać uwolniona z białka, z którym jest połączona w żywności ,co wymaga [prawidłowego procesu trawiennego, a następnie związana przez nośnik białkowy produkowany przez komórki śluzówki żołądka, tzw. czynnik wewnętrzny (intrinsic factor). Wraz z wiekiem spada produkcja czynnika zewnętrznego w naszym żołądku. Ponadto, niedobór czynnika wewnętrznego i gorsze wchłanianie witaminy B12 dotyka osoby cierpiące na schorzenia układu pokarmowego, stany zapalne śluzówki inne, a także osoby stosujące leki takie, jak metformina, inhibitory pompy protonowej, inhibitory konwertazy angiotensyny (ACE inhibitor), czy leki antyhistaminowe. W takich przypadkach konieczne jest wzbogacenie diety suplementami z witaminą B12, a warunkiem skuteczności tych suplementów jest to, by miała ona formę metylokobalaminy.

Poziom witaminy B12 w krwi

Często spotykam się z zaskoczeniem osób, które wykonały badanie poziomu witaminy B12 w krwi  i otrzymały wynik "powyżej normy" mimo, że wcześniej nie suplementowały tej witaminy. Kiedy wykonujemy jakieś badanie warto mieć świadomość co tak naprawdę badamy. W przypadku badania poziomu witaminy B12 w krwi badany jest poziom jej nieaktywnej formy. Z tego powodu wynik "powyżej normy" świadczy nie o nadmiarze witaminy B12 w organizmie, a o jej niedoborze - tak dokładniej, o niedoborze aktywnej formy wykorzystywanej przez organizm - i zaburzeniach metabolizmu witaminy B12. 

Pamiętajcie więc, jeśli wybieracie suplement z witaminą B12 to tylko z metylokobalaminą, czyli aktywną formą B12.

Literatura:
 • Froese D. Sean and Gravel Roy A. Genetic disorders of vitamin B12 metabolism: eight complementation groups – eight genes. Expert Reviews in Molecular Medicine. 2010 Vol. 12; e37.
 • Romain M, Sviri S, Linton DM, Stav I, van Heerden PV. The role of Vitamin B12 in the critically ill--a review. Anaesth Intensive Care. 2016 Jul;44(4):447-52. Review.

Komentarzy (03)

 • Avatar
  Darek
  paź 8, 2020

  ten też jest ciekawy https://invexgold.pl/selen-witamina-b12 , b12 razem z selenem

 • Avatar
  stylowoizdrowo
  paź 14, 2020

  Świetny artykuł, przyda się suplementacja wit B12 dla tych co nie jedzą mięsa

 • Avatar
  Izabela
  lip 15, 2021

  Ciekawy wpis, suplementacja jest bardzo ważna, wiadomo że witaminę B12 trzeba dostarczać do organizmu, wazne też jest zdrowe odżywianie. Dzięki zdrowym produktom, warzywom czy owocom tez dostarczamy witaminy do organizmu. Jesli chodzi o suplementy to ja zamawiam tutaj <a href="https://sklep-zdrowia.eu/">https://sklep-zdrowia.eu/</a> .Mają też zdrowa żywność.

Zostaw komentarz

WITAMY W NASZYM SKLEPIE

WITAMY W NASZYM SKLEPIE

WITAMY W NASZYM SKLEPIE

Podaj adres e-mail użyty do rejestracji. Otrzymasz tymczasowy link do zresetowania hasła.