PROGRAM "Uzupełnij i Utrzymaj"

"Uzupełnij i Utrzymaj" to program mający na celu zapewnienie w szerokim i kompleksowym zakresie szczególnych potrzeb żywieniowych w związku z:

- uzyskaniem równowagi nastroju i wydajności procesów myślowych
- dostarczaniem organizmowi energii i redukcją uczucia zmęczenia
- zapewnieniem właściwego poziomu cholesterolu i ochroną serca
- wspomaganiem układu odpornościowego
- uruchomieniem naturalnych mechanizmów zwalczających stany zapalne.


"Uzupełnij i Utrzymaj" jest zaawansowanym programem suplementacji żywieniowej, stworzonym w celu przywrócenia i utrzymania organizmu w stanie zdrowia poprzez zapewnienie odpowiedniego stosunku AA (kwas arachidonowy - omega-6) do EPA (kwas eikozapentaenowy - omega-3) - AA/EPA. AA/EPA jest biomarkerem stanów zapalnych w organizmie. Przewlekłe stany zapalne w znaczący sposób wpływają na funkcjonowanie naszego organizmu poczynając od wpływu na nasz nastrój, poprzez równowagę energetyczną aż do prawidłowego funkcjonowania układu wieńcowego. Uzupełnienie, a następnie utrzymanie prawidłowego poziomu odpowiednich substancji odżywczych pozwala organizmowi zapanować nad chronicznymi stanami zapalnymi.

Nasz organizm, aby funkcjonować optymalnie, wymaga odpowiedniego stosunku pewnych kwasów tłuszczowych należących do omega-3 i omega-6. Konsumpcja mięsa zwierząt hodowlanych, żywionych karmami roślinnymi na bazie ziaren bogatych w kwasy omega-6 oraz wzrost spożycia olejów roślinnych takich, jak kukurydziany, słonecznikowy czy rzepakowy sprawiła, że ilość kwasów omega-6 w zachodniej diecie znacząco wzrosła, a ilość kwasów omega-3 drastycznie spadła. Z punktu widzenia fizjologii naszego organizmu idealny stosunek omega-6 do omega-3 powinien wynosić 2:1. Podczas, gdy obecny styl żywienia w znaczącym zakresie zaburza prawidłowy stosunek omega-6 do omega-3 i powoduje, że wynosi on 25:1. Badania pokazują, że jest to skorelowane z powszechnymi stanami zapalnymi, które wpływają niekorzystnie na wiele procesów w naszym organizmie. Dwufazowy program terapeutyczny "Uzupełnij i Utrzymaj" ma na celu zredukowanie stanów zapalnych w organizmie poprzez przywrócenie i utrzymanie odpowiedniego stosunku AA/EPA oraz długoterminowe zapewnienie odpowiedniego poziomu kwasów omega-3.Stosunek AA/EPA jako biomarker stanów zapalnych.

Niski stosunek AA/EPA (pomiędzy 3 a 1,5) wskazuje na równowagę pomiędzy substancjami przeciwzapalnymi i prozapalnymi produkowanymi przez nasz organizm. Jeśli stosunek AA/EPA wynosi 7 i więcej oznacza to, że nasz organizm jest w stanie "ukrytego zapalenia", a to zwiększa ryzyko rozwinięcia się schorzeń o typowym charakterze zapalnym. Stosunek AA/EPA większy niż 15 wskazuje na wysoki poziom stanów zapalnych i jest jednoznaczny z postępującą w organizmie chorobą zapalną.
Wysoki stosunek AA/EPA w drastyczny sposób obniża dostępność dla EPA enzymów koniecznych do produkcji przez organizm substancji przeciwzapalnych na bazie EPA. Powoduje to dodatkowe sprzężenie zwrotne i zwiększa produkcję substancji o charakterze zapalnym na bazie AA.Kto jest narażony na ryzyko wysokiego stosunku AA/EPA?

Szczególnie narażone na zbyt wysoki stosunek AA/EPA są osoby, których dieta jest bogata w produkty przetworzone, co jest typowe w przypadku diety zachodniej, a także osoby często spożywające żywność typu fast-food. U osób tych zastosowanie odpowiedniej suplementacji w celu zmniejszenia w organizmie akumulacji AA pochodzącego z żywności jest absolutnie konieczne by zredukować produkcję przez organizm substancji o charakterze zapalnym.ROLA PROCESÓW ZAPALNYCH W CHOROBACH PRZEWLEKŁYCHWprowadzenie dwufazowego programu suplementacji pozwala na uzyskanie długofalowej poprawy stanu zdrowia. Dostarczenie organizmowi wysokiej dawki ultraczystego EPA w postaci trojglicerydu o najwyższej biodostępności (rTG-EPA) sprawia, że zostaje w krótkim czasie przywrócony prawidłowy stosunek kwasów omega-6 do omega-3 (a w szczególności AA/EPA) - Faza 1 (Pharmepa Restore). Po przywróceniu równowagi w Fazie 2 (Pharmepa Maintain) wprowadza się dodatkowo GLA (kwas gamma-linolenowy), który działa synergistycznie w stosunku do EPA i wzmaga produkcję przez organizm naturalnych substancji przeciwzapalnych. Dzięki temu możliwe jest osłabienie zapalnego działania substancji wyprodukowanych przez organizm z dostarczonego w żywności AA. Ponadto, Pharmepa Maitain zapewnia odpowiednią dostawę innego kwasu omega-3 - DHA (kwas dokozaheksaenowy). Przy prawidłowym poziomie EPA i jego odpowiednio wysokiej codziennej dawce, DHA podane w odpowiednim stosunku do EPA również przynosi korzyści zdrowotne dla naszego serca, mózgu, oczu i organizmu jako całości.

W szczególnych przypadkach, gdy mamy do czynienia z ciągłym wyższym zapotrzebowaniem na EPA (np. przy istniejących stanach zapalnych) zaleca się dłuższe stosowanie EPA bez DHA. Przy niedoborze EPA, równoczesna suplementcaja DHA jest przyczyną mniej efektywnego wchłaniania EPA, co może pogłębiać istniejący niedobór EPA. W takim przypadku stosuje się przez dłuższy czas czyste EPA (Pharmepa EPA 90%) lub EPA z GLA (Vegepa).Twój Osobisty Przewodnik "Uzupełnij i Utrzymaj"

Dwufazowy program, wykorzystujący produkty z EPA, pozwala uzupełnić optymalny dla zdrowia poziom kwasów omega-3, a następnie długoterminowo utrzymać stan równowagi pomiędzy kwasami omega-3 i omega-6.Faza 1 - UZUPEŁNIENIE
Produkt Pharmepa Restore zawiera 90%-owy EPA w postaci wysoko biodostępnych re-estryfikowanych trójglicerydów (najczystszy na rynku dostępny bez recepty). Produkt ten jest odpowiedni by przeciwdziałać niedoborom kwasów omega-3 i przywrócić odpowiedni stosunek omega-6 do omega-3, co skutkuje przywróceniem korzystnej dla zdrowia równowagi pomiędzy substancjami produkowanymi przez organizm z AA i EPA. Faza 1 jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które wcześniej nie stosowały suplementacji czystym EPA oraz dla tych, którzy wcześniej prowadzili taką suplementację, ale przerwali ją na dłuższy czas.

  • Dorośli i dzieci powyżej 12 roku życia - 1-2 kapsułek dziennie przez okres 3 miesięcy.
  • Dzieci pomiędzy 4 a 12 rokiem życia - 1 kapsułka dziennie przez okres 3 miesięcy.


Faza 2 - UTRZYMANIE
Produkt Pharmepa Maitain łączy w sobie korzystne działanie skoncentrowanego rTG-EPA oraz GLA, a także dostarcza odpowiednią ilość DHA. Ta unikalna opatentowana przez firmę Igennus formuła pozwala utrzymać optymalne dla zdrowia poziomy substancji produkowanych przez organizm z kwasów omega-3 i omega-6. Produkt ten jest odpowiedni do długotrwałej suplementacji zarówno po Fazie 1, jak i jako samodzielny suplement (z ominięciem Fazy 1) u osób z większym zapotrzebowaniem na DHA (np. kobiety w ciąży, matki karmiące, małe dzieci, osoby starsze). Pharmepa Maintain zapewnia również codzienną dostawę witaminy D3.

  • Dorośli - 3 kapsułki dziennie, długoterminowo.
  • Dzieci pomiędzy 12 a 16 rokiem życia - 2-3 kapsułki dziennie, długoterminowo.
  • Dzieci pomiędzy 4 a 11 rokiem życia - 1-2 kapsułki dziennie, długoterminowo.

W przypadku długoterminowego wysokiego zapotrzebowania na EPA w Fazie 2 odpowiednim produktem jest preparat Vegepa dostarczający skoncentrowanego EPA wzbogaconego przez GLA z oleju z wiesiołka.

  • Dorośli i dzieci powyżej 8 roku życia - 4-6 kapsułek dziennie.
  • Dzieci pomiędzy 3 a 7 rokiem życia - 2-4 kapsułki dziennie.


Produkty Pharmepa Restore, Pharmepa Maintain i Vegepa w celu zoptymalizowania procesu wchłaniania powinny być zażywane z jedzeniem, w postaci 2 dawek (rano i wieczorem). Nie zaleca się zwiększana podanych dawek bez konsultacji z terapeutą.Literatura:

  • 1. Rupp H, Wagner D, Rupp T, Schulte LM, Maisch B (2004). Risk stratification by the "EPA+DHA level" and the "EPA/AA ratio" focus on anti-inflammatory and antiarrhythmogenic effects of long-chain omega-3 fatty acids. Herz 29:673-685.
  • 2. Caspar-Bauguil S, Fioroni A, Galinier A, Allenbach S, Pujol MC, Salvayre R, Cartier A, Lemieux I, Richard D, Biron S, et al. (2012). Pro-inflammatory phospholipid arachidonic acid/eicosapentaenoic acid ratio of dysmetabolic severely obese women. Obesity Surgery 22:935-944.
  • 3. Rizzo AM, Corsetto PA, Montorfano G, Opizzi A, Faliva M, Giacosa A, Ricevuti G, Pelucchi C, Berra B, Rondanelli M (2012). Comparison between the AA/EPA ratio in depressed and non depressed elderly females: omega-3 fatty acid supplementation correlates with improved symptoms but does not change immunological parameters. Nutrition Journal 11:82.


W języku polskim opracowała: Izabela Dobrowolska, doktor nauk biologicznych, konsultant naukowy firmy Igennus w Polsce.


MikTech - Projektowanie stron internetowych, sieci komputerowe, administrator sieci, pozycjonowanie