ŁUSZCZYCA

Nasza skóra stanowi barierę ochronną. Jej komórki nieustannie ulegają złuszczaniu się, a na ich miejsce pojawiają się nowe. Zastąpienie "starych" komórek "nowymi" zajmuje średnio 21-28 dni. U chorych na łuszczycę wymiana komórek jest przyspieszona do 2-6 dni. Skutkuje to akumulacją komórek na powierzchni skóry w postaci srebrzystych łusek. Ponieważ pod nawarstwiającymi się komórkami skóry dochodzi również do zwiększenia ilości naczyń krwionośnych (angiogeneza), często skóra w tym miejscu dodatkowo jest zaczerwieniona.

Łuszczyca jest przewlekłą, zapalną, autoimmunologiczną chorobą skóry charakteryzującą się łuszczącymi się i swędzącymi zmianami skórnymi, które mogą być również bardzo bolesne. Łuszczycowe zmiany skórne są bardzo uporczywe i trudne w leczeniu. W wielu przypadkach łuszczyca obejmuje również stawy (łuszczycowe zapalenie stawów) oraz inne tkanki wewnętrzne.


Przyczyny

Przyczyna łuszczycy pozostaje nadal nieznana jednak istnieje kilka teorii próbujących tłumaczyć etiologię tej choroby.
Uważa się, że u podłoża łuszczycy może leżeć szereg czynników, a wśród nich: predyspozycje genetyczne, dysfunkcje układu odpornościowego, zaburzenia flory jelit, zanieczyszczenia środowiska, czynniki żywieniowe. Wrażliwość na gluten, niedobór witaminy D3, niedobory pewnych kwasów tłuszczowych, nadmiar alkoholu, palenie papierosów to niektóre z czynników przyczyniających się do zachorowania na łuszczycę.
Ponadto, wyniki badań wskazują na to, że infekcje mogą być również czynnikiem sprzyjającym zachorowaniu. W szczególności ważne w tym przypadku wydają się być infekcje grzybowe, np. infekcje grzybem pityrosporum (Pityrosporum orbiculare i Pityrosporum ovale), odpowiedzialnym za łupież, a także trądzik, jak również powszechnie obecny w naszym organizmie drożdżak Candida albicans.
Stwierdza się również, że chorzy na łuszczycę mają skłonność do hyperhomocysteinemii (podwyższonych poziomów homocysteiny), znanej jako czynnik ryzyka chorób serca.


Statystyki

Łuszczyca jest coraz częstszą chorobą. Amerykański instytut zdrowia (National Institute of Health) ustalił, że liczba rocznych zachorowań na łuszczycę w USA (w przeliczeniu na 1000 osób) od lat 1970-tych do roku 2000-cznego uległa podwojeniu. Dlaczego tak się dzieje? Zdecydowana większość pacjentów chorych na łuszczycę cierpi równocześnie na szereg innych schorzeń - otyłość, choroby metaboliczne, artretyzm, depresja to choroby bardzo często towarzyszące łuszczycy.


Leczenie

Farmakologiczne metody leczenia łuszczycy wiążą się z wysokim ryzykiem pojawienia sie negatywnych skutków obocznych silnie toksycznych leków stosowanych do leczenia łuszczycy. Pacjenci leczeni na łuszczycę w konsekwencji często zaczynają cierpieć na inne wtórne choroby, spowodowane lekami. Okazuje sie natomiast, że zastosowanie naturalnych terapii w leczeniu łuszczycy skutkuje nie tylko poprawą stanu skóry, ale również poprawą ogólnego stanu organizmu i ustąpieniem innych chorób.


Co w takim razie może pomóc?

  • uzupełnienie niedoborów witamin B6, B12 i kwasu foliowego - substancje zmniejszające poziom homocysteiny

  • zażywanie antyoksydantów (np. koenzym Q10, witamina E, selen, resweratrol)

  • skuteczna walka z drożdżakiem Candida albicans - nadmierna kolonizacja jelit grzybem Candida albicans prowadzi do zmiany wrażliwości immunologicznej całego organizmu

  • suplementacja preparatami z Saccharomycetes boulardii (niechorobotwórczy drożdżak) i z kolostrum (siara - wydzielina gruczołów mlecznych ssaków) - oba te czynniki podnoszą poziom przeciwciał IgA, które istotnym czynnikiem sprzyjającym "wygaszaniu" łuszczycy

  • stosowanie naturalnych substancji przeciwzapalnych, roślinnych (np. Curcuma longa - kurkuma) i zwierzęcych (kwasy tłuszczowe Omega 3 i Omega 6)

  • zmniejszenie ilości substancji działających prozapalnie (wzmagających i uruchamiających reakcje zapalne) w diecie

  • oczyszczenie organizmu

  • eliminacja pasożytów i innych czynników infekcyjnych

  • maści i płyny na bazie odpowiednich naturalnych składników, wzbogacone stosownymi witaminami.

MikTech - Projektowanie stron internetowych, sieci komputerowe, administrator sieci, pozycjonowanie