KOLAGEN

Wszyscy wiemy, że serce jest jednym z najważniejszych naszych organów i dlatego tak bardzo powinniśmy o nie dbać. Nie mniej ważnym organem jest wątroba, dlatego osoby dbające o swoje zdrowie stosują dietę, która nie obciąża wątroby, a także stosują toniki i inne suplementy wspomagające jej pracę.

W części "Biokorekcja organizmu" opisano, w jaki sposób składniki odżywcze przechodzą z krwi do komórek oraz w jaki sposób substancje toksyczne opuszczają komórki i jak są transportowane do krwi w celu usunięcia ich z organizmu. Podstawą efektywności powyższego procesu jest odpowiedni stan płynu międzykomórkowego. Podstawowym składnikiem (oprócz wody) płynu międzykomórkowego, w którym jesteśmy w całości zanurzeni jest KOLAGEN (z greckiego: cola genno - klejorodny).


Ile jest w naszym organizmie kolagenu?

Niewiele osób wie, że organizm człowieka składa się przede wszystkim z tzw. tkanki łącznej, której najważniejszym składnikiem jest właśnie kolagen. Tkanka łączna, wagowo, stanowi ok. 60 do 90% naszego organizmu! Inaczej mówiąc, jesteśmy niemalże w niej zanurzeni. Na przykład nerki i płuca w 90% składają się z tkanki łącznej, a serce to w 60% tkanka łączna.

Dla wielu będzie ciekawy, a nawet zdumiewający fakt, że płyn międzykomórkowy stanowi największy "płynny" organ w organizmie człowieka. Podstawowym składnikiem tego "płynnego" organu jest KOLAGEN. Jednak nie jest to jedyne miejsce, w którym znajduje się ten składnik. Kolagen jest obecny również w ścięgnach, powięzi, przeponie, osierdziu, opłucnej a także w kościach, włosach, paznokciach. Chyba każdy z nas zna osoby cierpiące na zapalenie stawów, reumatoidalne zapalenie stawów (RZS), zesztywniające zapalenie stawów czy na zwyrodnienie stawów. Zużycie chrząstki stawowej lub jej uszkodzenie przez proces zapalny powoduje, że w stawach kość trze o kość(!) czego efektem jest trudny do zniesienia ból. Czym jest chrząstka? To prawie sam kolagen.

Kolagen jest najbardziej powszechnym białkiem w naszym ciele - stanowi ok. 1/3 masy wszystkich białek. Np. kolagen stanowi aż 90% wszystkich białek z których zbudowana jest gałka oczna oraz 70% białek, z których zbudowana jest nasza skóra. Około 40% kolagenu człowieka znajduje się w tzw. skórze właściwej, która jest największym naszym organem. Skóra to nie tylko ozdoba i ochrona, jest to przede wszystkim organ, który wydala na zewnątrz różne szkodliwe substancje, jak również pozwala nam sprawnie oddychać (żeby się o tym przekonać, wystarczy pomalować całe ciało nie przepuszczającą powietrza farbą, a wkrótce dojdzie do zgonu).

Jak widać, tkanka łączna jest podstawowym budulcem naszego ciała. Znajduje się ona dosłownie wszędzie. Jeśli o nią nie zadbamy, to możemy oczekiwać, że organizm nasz na to zaniedbanie zareaguje też niemalże wszędzie. Do chorób tkanki łącznej należy: reumatyzm, toczeń, łuszczyca, zapalenie skórno-mięsniowe itd. Są to tzw. kolagenozy. Choroby te nie tylko są chorobami przewlekłymi, ale i postępującymi, czyli powodującymi stałe pogarszanie się stanu pacjenta do przedwczesnej śmierci włącznie.


Czym przejawia się niedobór kolagneu

Często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze tętnice, to tkanka łączna. Jeśli tkanka w tętnicach nie jest odpowiednio elastyczna, organizm ma trudności z regulowaniem ciśnienia. Jeśli brak takiej elastyczności wystąpi w żyłach, to łatwo powstaną żylaki. Brak odpowiedniej elastyczności i wytrzymałości tkanki łącznej prowadzi do dyskopatii czyli tzw. "wypadania dysku". Najdłuższe i najbardziej wyrafinowane ćwiczenia czy zabiegi fizjoterapeutyczne, długoterminowo, w tym przypadku przynoszą jedynie nieznaczną poprawę. Skuteczność tych zabiegów jest niska, ponieważ nie uzupełniają one kolagenu, nie prowadzą do zapewnienia organizmowi odpowiedniego BUDULCA do budowy kolagenu. Praktyka wskazuje, że chory z dyskopatią ("wypadający dysk") niejednokrotnie jest leczony latami - bez skutku. Ostatnią "deską ratunku" w tych przypadkach jest często usunięcie dysku i zespolenie (fuzja) kręgów, co oznacza usztywnienie na stałe sąsiadujących kręgów (bez dysku pomiędzy nimi). Czy jesteśmy na to skazani? Nie! Należy tylko zadbać o ... KOLAGEN.

Jednym z podstawowych składników płynu międzykomórkowego, odgrywającego kluczową role w transporcie toksyn z komórek na zewnątrz jest kolagen. Nie trudno sobie wyobrazić, że nieodpowiedni stan płynu międzykomórkowego i jego składników (głównie kolagenu) będzie miał negatywny wpływ na usuwanie toksyn z naszego organizmu.

To samo dotyczy transportu środków odżywczych DO komórek. Środki te, jak wspomniano w części "Biokorekcja organizmu", żeby dostać się do wnętrza naszych komórek, muszą przejść przez płyn międzykomórkowy. Łatwo nasuwa się więc prawidłowy wniosek, że upośledzenie produkcji kolagenu w bezpośredni sposób prowadzi do upośledzenia funkcji płynu międzykomórkowego, a co za tym idzie, do NIEDOŻYWIENIA komórkowego bez względu na skład czy jakość spożywanych, najlepszych nawet, suplementów czy ekologicznej żywności.


MikTech - Projektowanie stron internetowych, sieci komputerowe, administrator sieci, pozycjonowanie