BIOKOREKCJA KOMÓRKOWA

Wielokrotnie mówimy, że organizm musi być dobrze odżywiany. Co to jednak naprawdę oznacza? Co to znaczy organizm?

Nasz organizm, to tryliony komórek, z których składa się nasza skóra, mięśnie, kości oraz wszystkie organy wewnętrzne takie, jak np. wątroba, nerki, tarczyca, a także serce czy mózg.


Stacja przesiadkowa - przestrzeń międzykomórkowa

Jeśli już wiemy, że odżywianie organizmu jest odżywianiem komórek, to jak to się dzieje, że środki odżywcze dostają się do komórek? Prosta odpowiedź brzmi: przez krew. Ale … jak "przez krew"?

Mało kto zdaje sobie sprawę, że krew razem ze składnikami odżywczymi (jak i toksynami) płynąc przez tętnice i tętniczki nie wpływa bezpośrednio do komórek i tam pozostawia wspomniane środki odżywcze. Krew nie opuszcza układu krwionośnego. Krew tętnicza w układzie kapilarnym (składającym się z najmniejszych tętniczek) oddaje tlen i składniki odżywcze (toksyny też) do przestrzeni międzykomórkowej wypełnionej płynem międzykomórkowym. Dopiero stąd, przez specjalne mechanizmy transportowe, substancje te przenoszone są do komórek. A więc, po opuszczeniu krwi w tętniczkach, składnik odżywczy musi przedostać się do różnych komórek poprzez płyn międzykomórkowy. Wszystkie nasze komórki zanurzone są w tym właśnie płynie międzykomórkowym. Można to obrazowo przedstawić tak, że jesteśmy "zanurzeni" w tym płynie tak jak rybki akwarium.

Produkty przemiany materii, których komórki, (a więc organizm) chcą się pozbyć przechodzą z komórek do płynu międzykomórkowego, a stąd dopiero do najmniejszych naczynek żylnych i do żył głównych, do serca i ... proces rozpoczyna się od nowa.


Płyn międzykomórkowy - podstawa dobrego stanu zdrowia

Kluczową rolę w transporcie środków odżywczych do komórek odgrywa płyn międzykomórkowy, przez który muszą przejść wszystkie substancje, które dostarczane są przez krew. Widać więc, że utrzymanie naszego płynu międzykomórkowego w najlepszym możliwym stanie jest warunkiem koniecznym do uzyskania odpowiednio dobrego transportu środków odżywczych do komórek jak i zapewnienia transportu produktów przemiany materii (toksyn) z komórek do krwi.

Powszechnie wiadomo, że wątroba jest organem, który pełni rolę "odtruwacza" naszego organizmu. Zdajemy sobie sprawę, że od jej prawidłowego funkcjonowania zależy nasze zdrowie i życie. Bardzo o ten organ dbamy, stosujemy różne suplementy i toniki wspomagające pracę wątroby, niektórzy regularnie stosują tzw. oczyszczanie wątroby itd. to wszystko w celu umożliwienia wątrobie pozbywania się toksyn. Problem polega na tym, że nawet świetnie funkcjonująca wątroba nie usunie z organizmu toksyn, jeśli toksyny te (z komórek) nie dostaną się do wątroby. A nie dostaną się wtedy, kiedy płyn międzykomórkowy nie będzie miał odpowiedniej struktury i składu. Jeśli płyn ten będzie w złym stanie, to jak widać, utrudniony będzie transport środków odżywczych do komórek, jak też utrudniony będzie transport substancji toksycznych z komórek do wątroby w celu usunięcia ich z organizmu, ale kto dba o stan płynu międzykomórkowego, tak jak dba o stan wątroby, nerek czy serca!?

Wielokrotnie samo uregulowanie stanu płynu międzykomórkowego wystarczy, żeby uzyskać poprawę stanu zdrowia. Regulacji takiej można dokonać poprzez odpowiednią dietę, jak też zastosowanie odpowiednich suplementów. Suplementy takie nie tylko regulują stan płynu międzykomórkowego, ale również dostarczają odpowiednich środków odżywczych jak np. minerałów, witamin, enzymów, aminokwasów itd., które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania komórek, a więc i całego organizmu. Teraz widać już wyraźnie, że odżywianie organizmu, przez stosowanie najwyższej jakości żywności, suplementów itd. ma sens tylko wtedy kiedy zadbamy o płyn międzykomórkowy.


Ale czy to wystarczy?

Załóżmy, że płyn międzykomórkowy mamy w doskonałym stanie, ale ... na przeszkodzie do komórki stoi następna bariera: błona komórkowa. To na jej powierzchni odbywają się tysiące procesów transportujących różne substancje do komórki jak i z komórki. Efektywność tych procesów może również być w poważny sposób zaburzona, co z kolei może prowadzić do bardzo poważnych problemów zdrowotnych. Na początku zeszłego, wieku, dwukrotny noblista dr Otto Warburg udowodnił, że jeśli poziom natlenienia komórki spadnie poniżej 35% poziomu normalnego, to taka komórka, nieodwracalnie, staje się komórką nowotworową! Wystarczy, że procesy transportu tlenu do komórki ulegną zaburzeniu i ... błona komórkowa stanie się mało przepuszczalna dla tlenu. A to tylko tlen! Do prawidłowego funkcjonowania mechanizmów wewnątrzkomórkowych, żeby zachować zdrowie, potrzebny jest nie tylko tlen, ale tysiące innych substancji, które muszą dostać się do wnętrza komórki.

Wystarczy, że w organizmie znajdują się metale ciężkie i ... już mamy problem, ponieważ w poważny sposób mogą one zaburzyć pracę enzymów (ok. 50 000) metalozależnych, mogą wpłynąć na receptory znajdujące się w błonie komórkowej i zaburzyć transport różnych niezbędnych substancji. Wtedy, bardzo często, mamy do czynienia z chorobami przewlekłymi lub z grupy autoimunoagresji.

Trzeba również sobie zdawać sprawę z tego, że z wiekiem, organizm nasz potrzebuje zwiększonej ilości pewnych substancji takich jak enzymy, ko-enzymy czy aminokwasy, zmniejsza się wchłanianie wielu środków odżywczych itd. Na szczęście można to skorygować odpowiednią dietą i suplementacją.


MikTech - Projektowanie stron internetowych, sieci komputerowe, administrator sieci, pozycjonowanie